Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zgodzi się na podwyżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2013 roku, choć jedna z firm z takim wnioskiem wystąpiła. Natomiast minimalnie mogą wzrosnąć opłaty dystrybucyjne, czyli za dostarczenie energii do klientów.

„Mówiłem o tym od dawna i podtrzymuję swoje stanowisko – nie ma powodu do wzrostu cen energii elektrycznej od nowego roku, skoro ceny na rynku hurtowym w ostatnich miesiącach utrzymują się na stałym, niskim poziomie” - powiedział PAP prezes URE Marek Woszczyk.

17 grudnia 2012 r. URE zatwierdził taryfy za dystrybucję energii. Wiadomo, o ile więcej za dystrybucję energii w 2013 roku zapłacą klienci firm RWE Stoen Operator, Energa Operator, Enea Operator i Tauron Dystrybucja. Do rozstrzygnięcia został jeszcze wniosek PGE.

Zmiana cen dystrybucji, o jaką wnioskowały wyżej wymienione firmy, wahała się - w porównaniu do cen na 2012 rok - od -1% do 4,6%.

Zgodnie z taryfami dystrybucyjnymi na 2013 rok zatwierdzonymi wczoraj przez URE, największy wzrost ceny zanotują gospodarstwa domowe z grupy G będące klientami firmy Energa Operator - dla nich cena dystrybucji energii wzrośnie w porównaniu do obecnej taryfy o 3,4%, a dla pozostałych grup taryfowych wzrost wyniesie średnio 3%. W przypadku spółki Enea Operator, cena dystrybucji energii w 2013 roku wzrośnie średnio o 1,1%, a dla grupy G - o 1%.

Zgodnie z nowymi taryfami, gospodarstwa domowe będące klientami RWE Stoen Operator i Tauron Dystrybucja w przyszłym roku zapłacą za dystrybucję energii mniej. W przypadku pierwszej z wyżej wymienionych firm cena dystrybucji energii spadnie w 2013 roku w przypadku grupy G o 1%, a w przypadku Taurona - o 0,6%. W sumie taryfa dystrybucyjna dla wszystkich grup potanieje średnio o 1,7% w przypadku RWE Stoen Operator i o 0,8% - w przypadku zakupu od Tauron Dystrybucja.

Aktualności

Statystyki

Produkcja energii

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej przez PEG wynosi 3,63 mln kWh/rok.

Redukcja CO2

Elektrownia fotowoltaiczna PEG pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie ok. 3,5 tys. ton rocznie.

Nasłonecznienie

Według IMGW dla lokalizacji elektrowni PEG łączna liczba pełnych godzin nasłonecznienia w roku 2011 wynosiła ponad 1900 h.