Stany Zjednoczone zasłynęły w ostatnim czasie dwoma inwestycjami związanymi z wykorzystaniem energii słonecznej. Jedną z nich jest oświetlenie legendarnego więzienia w Alcatraz panelami fotowoltaicznymi. System fotowoltaiczny o łącznej mocy 307 kW zamontowany na dachach kompleksu więziennego na wyspie Alcatraz będzie produkować w skali roku ok. 400 tys. kWh energii elektrycznej, co odpowiada redukcji emisji CO2 o 337 ton rocznie.

Do tej pory energię elektryczną dla Alcatraz produkowały generatory diesela. Zamontowanie systemu solarnego pozwoli zredukować ich pracę o 40 do 100% - w zależności od występującego nasłonecznienia. Koszt montażu systemu PV o mocy 307 kW w Alcatraz wyniósł 3,6 mln dolarów. Wykorzystanie energii słonecznej pozwoli jednak na znaczące oszczędności związane z redukcją pracy generatorów. Koszt transportu paliwa do produkcji energii elektrycznej na Alcatraz podnosił jej koszt do 0,76 dol./kWh.

Stany Zjednoczone poza użyciem paneli fotowoltaicznych do oświetlenia więzienia w Alcatraz mogą poszczycić się również największą farmą fotowoltaiczną na świecie. Farma powstała w Arizonie. Moc projektu Aqua Caliente wynosi 250 MW i docelowo będzie jeszcze większa. Projekt wyposażono w moduły PV w cienkowarstwowej technologii CdTe. Budowa ogromnej elektrowni słonecznej rozpoczęła się w połowie 2011 roku. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na kwotę 1,8 mld dol. Docelowo farma fotowoltaiczna ma zostać rozbudowana do mocy 290 MW, co ma nastąpić w 2014 roku.
 

Źródło: www.gramwzielone.pl

Aktualności

Statystyki

Produkcja energii

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej przez PEG wynosi 3,63 mln kWh/rok.

Redukcja CO2

Elektrownia fotowoltaiczna PEG pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie ok. 3,5 tys. ton rocznie.

Nasłonecznienie

Według IMGW dla lokalizacji elektrowni PEG łączna liczba pełnych godzin nasłonecznienia w roku 2011 wynosiła ponad 1900 h.