Prestiżowa agencja informacyjna zauważa, że w przyszłym roku polski rynek fotowoltaiczny może zacząć rozwijać się w szybkim tempie - w przeciwieństwie do innych europejskich krajów, które ograniczają wsparcie dla inwestorów w branży PV.

Jak pisze Bloomberg, Polska po wprowadzeniu w życie nowej ustawy o OZE może w przyszyłym roku zacząć przyciągać inwestorów, którzy obecnie wycofują się z Niemiec, Włoch czy Wielkiej Brytanii, gdzie tamtejsze rządy w poszukiwaniu oszczędności obcinąją wsparcie do produkcji zielonej energii.

Agencja informacyjna powołuje się na zdanie dr Stanisława Pietruszki z Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, który ocenia poziom dopłat do produkcji energii w elektrowniach słonecznych zaproponowany w projekcie ustawy o OZE jako bardzo dobry i wyższy od obecnego poziomu dopłat w Niemczech.

Cytowany przez Bloomberga dr Pietruszko szacuje, że po wprowadzeniu z początkiem 2013 roku nowych stawek dopłat do produkcji energii słonecznej zaproponowanych w nowej ustawie o OZE, do końca przyszłego roku potencjał polskiego sektora fotowoltaicznego może wzrosnąć do 300-400 MW.

Według Bloomberga, do wejścia na polski rynek przygotowują się już czołowi deweloperzy farm fotowoltaicznych - m.in. Gehrlicher Solar AG czy Conergy AG, a także chińscy producenci paneli fotowoltaicznych. Conergy - czołowy deweloper w branży OZE na świecie - jest już na etapie otwierania swojego polskiego oddziału.

Bloomberg notuje, że polski rząd musi podwoić produkcję zielonej energii, aby zrealizować swoje unijne zobowiązania na rok 2020.

Bloomberg odnotowuje jednak także, iż wprowadzenie nowego, korzystnego dla PV prawa w Polsce może się opóźnić. - Wiele osób uważa, że wprowadzenie nowej ustawy może się opóźnić do stycznia 2014 roku, jednak już teraz na polskim rynku zauważalna jest duża aktywność deweloperów szukających gruntów pod planowane inwestycje - przekonuje Martin Simonek z Bloomberg New Energy Finance, dodając, że spodziewa się przyrostu mocy polskiego rynku PV na poziomie kilkuset megawatów rocznie.

Agencja inforamcyjna dodaje, że chociaż w ostatniej wersji ustawy o OZE znalazło się ograniczenie wsparcia dla instalacji PV o mocy do 10 MW, polski rząd nie planuje wprowdzenia odgórnego maksymalnego poziomu zainstalowanych mocy w fotowoltaice - tak jak ma to miejsce w innych europejskich krajach wspierających rozwój fotowoltaiki.

Źródło: http://www.gramwzielone.pl

Aktualności

Statystyki

Produkcja energii

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej przez PEG wynosi 3,63 mln kWh/rok.

Redukcja CO2

Elektrownia fotowoltaiczna PEG pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie ok. 3,5 tys. ton rocznie.

Nasłonecznienie

Według IMGW dla lokalizacji elektrowni PEG łączna liczba pełnych godzin nasłonecznienia w roku 2011 wynosiła ponad 1900 h.