W  Polsce już po raz trzeci organizowana jest kampania: Europejskie Słoneczne Dni, a w Europie trwa już od 2002r. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 1 – 19 maja 2013 roku na terenie całej Polski i całej Europy.

Nie jest prawdą, że ochrona środowiska i ochroną klimatu są kosztem dla społeczeństwa. Już niemalże 100 tysięcy gospodarstw domowych przyczyniło się do rozwoju  rynku mikroinstalacji  w Polsce, płacąc niższe rachunki za paliwa i energię, tylko dlatego, ze korzysta ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody. Ponadto, zaczyna przybywać też,  tych co inwestują w systemy fotowoltaiczne, a przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne wprowadzające system energetyki prosumenckiej i ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek energii  do sieci elektroenergetycznej stwarzają po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy „słonecznych dachów”.

Celem Kampanii jest ochrona środowiska i klimatu, poprzez promocję energetyki słonecznej: systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych  oraz  wzrost świadomości  ekologicznej lokalnych społeczności, który wpłynie na zwiększenie liczby instalacji solarnych w gospodarstwach domowych. Koordynatorem Kampanii jest Instytut Energetyki Odnawialnej, który już teraz  serdecznie  zaprasza do udziału w obchodach Europejskich Słonecznych Dni w 2013 roku. W  Europejskich Słonecznych Dniach udział wziąć może  każdy zainteresowany tematyką wykorzystania energii Słońca.

Patronat Honorowy nad kampanią objął: Minister Gospodarki – Janusz Piechociński, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Małgorzata Skucha, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki  - Marek Woszczyk, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezydent Torunia – Michał Zaleski oraz Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

W ubiegłym roku w kampanii udział wzięło ponad 10 tys. osób w Polsce, a w całej Europie – ponad pół miliona. Podczas „słonecznych wydarzeń” organizowane są wystawy, targi, pikniki, festyny  oraz konkursy, szkolenia, konferencje, które przybliżają tematykę ochrony środowiska poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w sposób przyjazny i prosty dla każdego uczestnika.

Więcej informacji na stronie www.slonecznedni.pl

 

Źródło: http://www.ioze.pl

Aktualności

Statystyki

Produkcja energii

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej przez PEG wynosi 3,63 mln kWh/rok.

Redukcja CO2

Elektrownia fotowoltaiczna PEG pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie ok. 3,5 tys. ton rocznie.

Nasłonecznienie

Według IMGW dla lokalizacji elektrowni PEG łączna liczba pełnych godzin nasłonecznienia w roku 2011 wynosiła ponad 1900 h.