Niemiecki rynek fotowoltaiczny zaczyna odczuwać skutki redukcji dopłat do produkcji energii słonecznej.

Niemiecki rząd zdecydował na początku roku o znaczących cięciach dopłat dla nowopowstających instalacji fotowoltaicznych w systemie dopłat do produkcji energii tzw. feed-in tariffs.

Po rekordowym wyniku w 2011 roku, w którym w Niemczech zainstalowano w sumie 7,4 GW nowych systemów fotowoltaicznych, niemieckie władze zdecydowały się ograniczyć tempo rozwoju tego sektora ograniczając dopłaty i ustalając odgórnie limity przyłączeń.

W efekcie zmian w systemie feed-in tariffs dla fotowoltaiki, wielu ekspertów spodziewało się, że w tym roku niemiecki rynek PV znacząco zwolni. Obawy te jednak nie potwierdzały się w pierwszej połowie tego roku, w którym za naszą zachodnią granicą w dalszym ciągu szybko przybywało nowych instalacji PV.

Liczba nowych instalacji spadła jednak w sierpniu. Jak poinformowała Niemiecka Federalna Agencja Sieci, w sierpniu zainstalowano w Niemczech około 330 MW systemów fotowoltaicznych, podczas gdy miesiąc wcześniej potencjał PV w Niemczech wzrósł o 543 MW, a w sierpniu 2011 roku do sieci przyłączono 612 MW elektrowni fotowoltaicznych.

Mimo drastycznych cięć w niemieckim systemie dopłat do produkcji energii słonecznej, ogółem tamtejszy rynek notuje w tym roku bardzo dobrą dynamikę wzrostu. W pierwszych 8 miesiącach 2012 roku w Niemczech przyłączono do sieci już ponad 5,24 GW elektrowni słonencznych, a całkowity potencjał fotowoltaiki w Niemeczech wynosi już ponad 30 GW.

Źródło: http://www.gramwzielone.pl

Aktualności

Statystyki

Produkcja energii

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej przez PEG wynosi 3,63 mln kWh/rok.

Redukcja CO2

Elektrownia fotowoltaiczna PEG pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie ok. 3,5 tys. ton rocznie.

Nasłonecznienie

Według IMGW dla lokalizacji elektrowni PEG łączna liczba pełnych godzin nasłonecznienia w roku 2011 wynosiła ponad 1900 h.