Energetyka słoneczna znajduje się na podobnym etapie, na jakim jeszcze sześć lat temu znajdowała się energetyka wiatrowa. Od tego czasu moc wiatraków zwiększyła się kilkaset razy. Przed taką samą szansą stoi fotowoltaika. Eksperci zaproszeni na seminarium "Fotowoltaika – przyszłość i inwestycje w branży w świetle nowej ustawy o OZE" mówili jak tę szansę wykorzystać, odpowiadając przy tym na dziesiątki pytań inwestorów.

Łączna moc zainstalowana paneli słonecznych w Polsce niewiele przekracza 3 MW (dla porównania w Niemczech jest to już blisko 30 000 MW). Jednak już w tej chwili realizowane są projekty o mocy 120 MW, z czego dwa największe - o mocy 65 i 50 MW są już w połowie ukończone – wyliczał Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Szef IEO zwrócił uwagę, że skale zainteresowania technologią PV w Polsce obrazuje fakt, że jeszcze sześć lat temu w Polsce funkcjonowały 4 firmy produkujące i 2 firmy montujące panele. Dzisiaj jest ich już blisko 180. W tym znajduje się 14 krajowych producentów modułów PV.

– Zakładamy, że roczny przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice będzie się kształtował w przedziale od 30 do 100 MW. W 2020 roku łączna moc powinna osiągnąć 600 MW – mówił podczas seminarium Mariusz Radziszewski z Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki. Naczelnik wydziału odpowiedzialnego za projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii poinformował o stanie prac nad ustawą. Podkreślił, że w projekcie nadal pojawiają się zmiany. między innymi resort gospodarki zdecydował się na wydłużanie systemu wsparcia do 2035 roku, czyli o osiem lat dłużej, niż zakłada ostatni opublikowany projekt. Dzięki temu ostatnimi wspieranymi przez okres 15 lat instalacjami będą te, oddawane w 2020 roku.
Eksperci zwracali uwagę, że początkowo rozwój branży PV mogą ograniczać niejasne przepisy, w stosunku do których - podobnie jak to miało miejsce w przypadku energetyki wiatrowej - potrzebne będzie ukształtowanie się linii orzeczniczej sądów. Jak tłumaczyła Katarzyna Klimkiewicz partner i doradca podatkowy w DPPA Tax niejasne są między innymi przepisy podatkowe w stosunku do wolnostojących paneli. Możliwe są zarówno orzeczenia uznające instalacje fotowoltaiczne za wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, które w całości podlegają opodatkowaniu. Z drugiej strony, jeżeli panele zainstalowano na fundamentach, można uznać, że jedynie te elementy podlegają pod 2 proc. podatek. Subtelna różnica może mieć duże znaczenie dla rentowności instalacji.

Z kolei mecenas Christian Schnell z kancelarii DeBenedetti Majewski Szcześniak odniósł się do przepisów prawa budowlanego, które zmienia projekt ustawy o OZE. Zgodnie z nimi pozwolenia na budowę nie będzie wymagała instalacja PV o mocy do 40 kW. Nie jest zatem jasne, czy każda powyżej tej mocy będzie (a contrario) musiała takie pozwolenie uzyskać. – Ta niepewność sprawia, że banki finansujące inwestycje wolą się zabezpieczyć i żądają od wszystkich inwestorów wykazania się pozwoleniem na budowę – zauważył podczas seminarium dr Schnell.

Większe bezpieczeństwo inwestycji, którego oczekują banki, sprawiło, że duża część finansowania może popłynąć w kierunku najmniejszych instalacji, korzystających z taryf gwarantowanych sprzedaży energii (tzw. feed-in tariffs). Grażyna Kasprzak z BOŚ Banku i Mateusz Wodejko, główny analityk BOŚ EKO Profit podkreślali, że banki mają pieniądze na finansowanie fotowoltaiki, instytucje finansowe są zainteresowane inwestowaniem w takie przedsięwzięcia, a inwestorzy wykazują duże zainteresowanie takimi projektami. Inwestycje czekają jednak na nową ustawę o OZE, którą w tej chwili zajmuje się rząd.

Seminarium "Fotowoltaika – przyszłość i inwestycje w branży w świetle nowej ustawy o OZE", organizowane przez SC Consulting oraz PowerMeetings.pl odbyło się 13 grudnia 2012 roku w hotelu Golden Tulip Warsaw Centre.

Już dziś organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenie w temacie fotowoltaiki: Międzynarodowe Forum Fotowoltaiki, 28 luty – 1 marca 2013, Warszawa


Źródło: http://www.PowerMeetings.pl

Aktualności

Statystyki

Produkcja energii

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej przez PEG wynosi 3,63 mln kWh/rok.

Redukcja CO2

Elektrownia fotowoltaiczna PEG pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie ok. 3,5 tyś. ton rocznie.

Nasłonecznienie

Według IMGW dla lokalizacji elektrowni PEG łączna liczba pełnych godzin nasłonecznienia w roku 2011 wynosiła ponad 1900 h.